Kontakty

Slovanské múzeum A.S.Puškina:

Tel: 038/245 26 50

OTVÁRACIE HODINY:
PO –PIA: 9.00-15.00 hod.
SO: 10.00 – 14.00 hod.
nedeľa a štátne sviatky: zatvorené

Vitajte v Brodzanoch

B2

Brodzany ležia na ľavej strane údolia rieky Nitry, na okraji Nitrianskej sprašovej pahorkatiny a pohoria Tribeč, 2 km juhozápadne od Partizánskeho a 15 km od Topoľčian, na významnej komunikačnej trase. Korene osídlovania dnešného územia obce nachádzame už v mladšej dobe kamennej. Významná lokalita lengyelskej kultúry. Na lokalite „Šiaškonce“ sú stopy osady z mladšej doby železnej. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1293, patrila tunajším zemanom. Súdobý názov obce bol Brogyan. Brodzany sa svojou históriou a prírodnými krásami radia k popredným obciam povodia Nitry.

Brodzany sú známe najmä renesančným kaštieľom zo 17.storočia, ktorý bol postavený na starších základoch. Dvojposchodový štvorkrídlový kaštieľ má výrazné hranolové veže a romanticky upravené nádvorie s arkádami. V 19. storočí sa majiteľom kaštieľa stal rakúsky diplomat barón Gustáv Friesenhof, pôsobiaci v Petrohrade. Po smrti prvej manželky sa oženil so sestrou Puškinovej manželky Alexandrou Gončarovovou a neskôr sa usadili v Brodzanoch. Sem za nimi chodievala Puškinova manželka Natália s deťmi, ako aj významní predstavitelia ruskej literatúry.

V kaštieli je od roku 1979 Literárne múzeum A.S.Puškina. Je okrem Moldavska jediné múzeum mimo územia Ruskej federácie venované Puškinovi. Na prízemí kaštieľa je inštalovaná expozícia o slovensko-ruských literarných vzťahoch, je tu aj miestnosť venovaná dielam A.S.Puškina a jeho vplyvu na slovenský literárny život. Na poschodí je pôvodný interiér kaštieľa. Historické salóny zaujmú dobovým nábytkom, osobnými predmetmi príslušníkov rodiny a bohatou obrazovou výzdobou. Súčasťou pamiatkového areálu brodzianskeho kaštieľa je aj rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza. Prechádzajúc sa po jeho zákutiach, môžeme obdivovať pomník A.S.Puškina a busty viacerých významných osobností slovenskej a ruskej literatúry od popredných slovenských výtvarníkov. V hore nad dedinou sa nachádza evanjelická kaplnka s hrobkou majiteľov brodzianskeho kaštieľa. Neďaleko od nej je malebný letohrádok “Babylon”, ktorý slúžil ako letné sídlo kňažnej Natálie.

Milovníci turistiky môžu obdivovať prekrásnu prírodu okolitých lesov s najvyšším kopcom Osečný s výškou 553 m ako aj panoramatický výhľad z malebnej lúky na štáloch Hlboké.

Veríme , že Brodzany navštívite a budete sa tu príjemne cítiť.